Trujacy spacer – kiedy smog zamyka nas w domu.

Poczytaj:

Trujacy spacer - kiedy smog zamyka nas w domu.
Aby spacer był rzeczywiście na "świeżym powietrzu"

Celem kampanii „Zima nie jest zła” jest zachęcenie rodziców małych dzieci do częstego przebywania z maluszkiem na świeżym powietrzu w okresie zimowym. Niestety… W wielu polskich miastach zanieczyszczenie powietrza w niektóre dni jest tak wysokie, że bezpieczniej i zdrowiej jest zostać z maluszkiem w domu. Jakość powietrza w Polsce jest jedną z najgorszych w Europie! Głównym źródłem szkodliwych substancji wcale nie jest przemysł, ale domowe instalacje grzewcze oraz transport samochodowy Okres jesienno – zimowy to w naszym klimacie czas intensywnego dogrzewania budynków. W wielu, zwłaszcza większych polskich miastach, dość łatwo zorientować się, że nastał początek sezonu grzewczego. Wybierając się z maluszkiem na spacer zimową porą z pewnością warto bliżej przyjrzeć się jakości powietrza w naszej miejscowości.

W zanieczyszczonym powietrzu znajdują się toksyczne pyły drobnocząsteczkowe i trujące gazy, które szkodzą naszemu zdrowiu. To, co wydostaje się do powietrza z m.in. kominów, osadza się w naszych płucach, zatyka pęcherzyki płucne, wbija się w błonę śluzową nosa, gardła, krtani i tchawicy. Toksyczne pyły to głównie pył PM10, który zawiera cząsteczki mniejsze niż 10 mikrometrów i pył PM2,5 o cząsteczkach mniejszych niż 2,5 mikrometra. Gdy osadzają się w górnych drogach oddechowych, zaczynają je drażnić i stymulować rozwój reakcji zapalnej. Jest to forma obrony naszego organizmu przed tymi szkodliwymi cząsteczkami. Choroby, na które zapadają dzieci z powodu zanieczyszczonego powietrza, to przede wszystkim alergie i choroby układu oddechowego.

Poniżej zamieszczamy kilka rad, które pomogą Wam chronić swoja rodzinę przed zanieczyszczonym powietrzem:

    • Staraj się na bieżąco sprawdzać jakość powietrza. Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska podają na swoich stronach internetowych ostrzeżenia, gdy stężenie zanieczyszczeń jest bezpośrednio groźne dla zdrowia. Wychodząc na spacer warto sprawdzić poziom pyłu. Na mapie bieżące wartości ze wszystkich dostępnych lokalizacji – wystarczy wpisać swoją lokalizacje tutaj (http://aqicn.org/map/poland). Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (http://powietrze.gios.gov.pl/gios/site/mainPage) znajdują się bieżące dane pomiarowe ze stacji automatycznych, dotyczące jakości powietrza z całej Polski. W zakładce „Ostrzeżenia” na bieżąco prezentowane są informacje o przekroczeniach poziomów dopuszczalnych i poziomów ostrzegawczych zanieczyszczeń. Dostępne są również aplikacje pozwalające na szybkie sprawdzenie w telefonie jakości powietrza w danym mieście (przykładowo Zanieczyszczenie powietrza, Kraków Smog, Monitoring powietrza w Żywcu).
    • W dni, gdy stężenie zanieczyszczeń powietrza jest wysokie, lepiej zostać z maluszkiem w domu, wyjścia na zewnątrz ogranicz do koniecznego minimum.
    • Na spacer z dzieckiem wybieraj miejsca oddalone od osiedli domów jednorodzinnych i wielorodzinnych oraz ruchliwych ulic. Najlepsze na spacery są otwarte przestrzenie, parki i lasy, tereny położone wyżej, gdzie mocniej wieje wiatr.
    • Unikaj podróżowania z dzieckiem w godzinach szczytu. Jadąc samochodem wybieraj mniej ruchliwe trasy.
    • Spacerując z wózkiem unikaj ruchliwych ulic. Poruszaj się jak najdalej od drogi – w pobliżu jezdni stężenie zanieczyszczeń jest największe.
    • Gdy tylko możesz, wyjeżdżaj z dzieckiem poza miasto. Nawet krótka przerwa od wdychania zanieczyszczonego powietrza ma pozytywny wpływ na zdrowie. Świadomie wybieraj miejsce wypoczynku. Obecnie najbardziej zanieczyszczone jest powietrze na południu Polski, również w miejscowościach górskich.
    • Pamiętaj, że korzyści zdrowotne z aktywnego trybu życia są ogromne i po sprawdzeniu jakości powietrza, wybraniu dobrego miejsca do spaceru czy innej aktywności rusz się! Bo zima nie jest zła!

Autor: mgr inż. Katarzyna Ponikiewska

Minkie - ubranka z welny merino

Produkty marki Minkie uszyte są z najlepszej gatunkowo wełny merino. Owce z gatunku Merynos żyją na na szczytach nowozelandzkich gór i ich futro jest stworzone do funkcjonowania w zmiennych i surowych warunkach pogodowych – w lecie futro oddycha, w zimie ogrzewa, jednym słowem zapewnia zawsze optymalną temperaturę ciała. Dzianina wytwarzana z wełny merynosów, której używamy do produkcji naszych wyrobów jest miękka, lekka, nie gryzie, dzięki swoim właściwościom jest bezpieczna dla dzieci uczulonych. Dzianina Merino zapewnia ochronę przez zimnem a jednocześnie przewiewność i odpowiednią cyrkulację powietrza pomagając utrzymać optymalną temperaturę ciała dziecka w każdych warunkach pogodowych.

Czapki  kosmonautki marki Minkie wytwarzane z wełny merino są bardzo elastyczne, świetnie dopasowują się do kształtu i wielkości głowy dziecka, zapewniając wygodę noszenia i łatwość zakładania. Typ 2 w 1 – czapka i szalik – dzięki swojej konstrukcji zapewnia ochronę głowy i jednocześnie szyi dziecka. Powoduje, że czapka się nie przesuwa, dobrze przylega do ciała zapewniając doskonałą ochronę głowy i szyi.

www.minkie.pl